Szczegóły aktualności

Na czym polega profesjonalna analiza statystyczna danych?

Na czym polega profesjonalna analiza statystyczna danych?

Obliczenia statystyczne to trudna i specyficzna dziedzina wiedzy. Nie dziwi więc fakt, że nie zawsze macie sprecyzowane oczekiwania i pomysły na analizę statystyczną Waszych badań. Podpowiadamy więc na co zwrócić uwagę ustalając warunki współpracy ze statystykiem.

Pamiętaj, aby:

  1. Przekazać statystykowi ogólne informacje o badaniu – temat pracy, hipotezy badawcze, grupa objęta badaniem. Jest to podstawa do prawidłowego wykonania badań statystycznych. Osoba wykonująca obliczenia będzie miała dzięki temu jasność, jakie informacje są dla Ciebie najbardziej interesujące. Pamiętaj, że nie musisz znać testów statystycznych i posługiwać się profesjonalnym słownictwem – określ, jakie informacje chcesz uzyskać z badania i poproś statystyka, aby przedstawił Ci propozycję obliczeń statystycznych, jakie mogą być wykonane.
  2. Ustalić ze statystykiem formę przekazania mu danych (czy prześlesz wypełnione formularze w wersji papierowej, czy samodzielnie opracujesz bazę danych).
  3. Ustalić wspólnie ze statystykiem, jakie analizy zostaną wykonane, a także w jakiej formie przekazane zostanie Ci opracowanie (czy będzie to „suchy” plik z obliczeniami w arkuszu kalkulacyjnym, czy analiza wraz z graficzną prezentacją i interpretacją wyniku). Jeśli masz jakieś wymagania dotyczące tego, jak ma wyglądać opracowanie (np. w jakiej formie mają być wykonane wykresy), zgłoś to przed rozpoczęciem prac przez statystyka.
  4. Określić z góry cenę i termin wykonania usługi, aby dla obydwu stron było jasne, na co się umawiacie.  Pamiętaj także, aby ustalić, na jakich zasadach będziesz mógł liczyć na wyjaśnienia i konsultacje, jeśli coś z opracowaniu nie będzie dla Ciebie zrozumiałe.

Analizy statystyczne do prac magisterskich czy licencjackich mogą przynieść ciekawe i wartościowe wnioski. Muszą jednak być przemyślane, dobrze zaplanowane i wykonane w sposób profesjonalny.

Obliczenia statystyczne

Udostępnij ten artykuł